Większość osób pamięta, że największą popularnością kredyty we frankach szwajcarskich cieszyły się w roku 2008, jeszcze przed kryzysem gospodarczym. Wówczas niemal w całej Europie Środkowej miała miejsce ogromna fascynacja, która polegała na zakupie nieruchomości w walucie, jaką jest frank szwajcarski. Popularne wówczas było pytanie, czemu ludzie brali kredyt we frankach właśnie przede wszystkim w centralnej części Europy, natomiast zjawisko to nie było popularne już w Europie Zachodniej. Wówczas padły na przykład takie stwierdzenia, iż właśnie mieszkańcy Europy Zachodniej są znacznie bardziej świadomi, dlatego też nie decydowali się na zaciąganie kredytu właśnie w tej walucie. Nie dziwi zatem pytanie, czemu kredyt we frankach zyskał taką popularność właśnie w Polsce, czy krajach sąsiadujących, skoro będące na wyższym poziomie kraje Europy Zachodniej nie wybierały takiego rozwiązania, więc dlaczego ludzie biora kredyty we frankach.
Według danych znaczna część osób, która zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich tylko po to, aby móc płacić niższą ratę. Wielce prawdopodobne jest, iż znaczna część tych osób usiadła, obliczała i próbowała przewidzieć ryzyko. Jednak największym ich problemem było to, iż nie mieli oni dostatecznych informacji, podobnej do tej, która mówi o tym, w jaki sposób zadłużamy się w złotówkach. Prawdopodobnie brakowało zatem podstawowej wiedzy z zakresu między innymi, w jaki sposób oraz na jak długo zmieni się ten kurs franka. Bo właśnie najczęściej jest tak, że dokonując wszelkiego rodzaju obliczeń zakłada, że dany kurs utrzyma się na zbliżonym poziomie, takim samym, bądź bardzo podobnym.
Właśnie to z pewnością było głównym bodźcem, który skutecznie zachęcał ludzi do brania kredytów we wspomnianej walucie. Dlatego też większość osób nie potrafiła w odpowiedni sposób ująć ryzyka, które wiązało się właśnie z tym kredytem. Wiele osób próbowało zrzucać winę i odpowiedzialność na brak dostatecznej wiedzy, czy też na złych doradców, jednak każdy miał szansę, aby samodzielnie podjąć decyzję o kredycie.